Muzica
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Enrique Iglesias

In jos

Enrique Iglesias Empty Enrique Iglesias

Mesaj  Alea Mier Ian 26, 2011 7:05 pm

Enrique Iglesias 19208010
Cu aproape 40 milioane de albume vandute, cariera lui pare o poveste fantastica: sapte albume care i-au adus discul de aur si pe cel de platina (trei in engleza si patru in spaniola), hituri care au ocupat prima pozitie in topuri in toata lumea din America si Japonia pana in Africa de Sud si India (unde este cel mai bine vandut artist strain al tuturor timpurilor).

Nascut in Madrid in 1975, Enrique a crescut intr-un amestec de culturi: latina, europeana si americana. Parintii lui au divortat cand avea doar 3 ani iar la varsta de 8 ani mama sa l-a trimis sa locuiasca la tatal sau in Miami. Enrique a trait viata unui adolescent tipic din Miami. Ceea ce familia sa nu stia era faptul ca Enrique compunea cantece si dorea sa devina un mare star. Dupa un an petrecut la Universitatea din Miami, a hotarat sa-si urmeze cariera in muzica. In anul 1995 canta pentru cel ce urma sa devina viitorul sau manager, si care la insistentele lui Iglesias, i-a cumparat demo-urile sub numele de Enrique Martinez. Doar in momentul in care a incheiat un contract cu casa de discuri Fonovisa le-a spus parintilor sai care era scopul sau.

Albumul sau de debut, inregistrat in limba spaniola, a vandut mai mult de 1 milion de exemplare in primele 3 luni (mai mult de 7 milioane de exemplare pana in prezent). A urmat in 1997 "Vivir" care a intrat in U.S. Top 40 si care s-a vandut in lumea intreaga in mai mult de 5 milioane de exemplare. Acest album a fost punctul de plecare al primului sau turneu mondial: 78 de concerte in 16 tari. Urmatorul sau turneu a fost organizat in 1998 pentru promovarea albumului "Cosas Del Amor".

In numai trei ani Enrique a devenit artistul cu cele mai multe albume de limba spaniola vandute in lume. In Statele Unite primele sale 3 CD-uri au fost nr. 1 in topurile de muzica Latina. "Si Tu Te Vas", "Por Amarte", "Experiencia Religiosa", "Trapecista", "No Llores Por Mi", "Enamorado Por Primera Vez", "Solo En Ti", "Miente" si "Nunca Te Olvidare" au ajuns toate pe locul 1 in Statele Unite si in alte 18 tari. In total, Enrique a fost clasat pe locul 1 in Bilboard Latin Hits de 16 ori, mai mult decat orice artist din istorie.




ENRIQUE IGLESIAS – EUPHORIA
Enrique Iglesias revine cu mult asteptatul sau album – Euphoria. Melodiile pop seducatoare, ritmurile energice de hip-hop si pasiunea pura face ca Euphoria sa provoace nebunia pe ringul de dans, alaturi de voci celebre precum Akon, Nicole Scherzinger, Usher, duetul reggaeton din Peurto Rico – Wisin and Yandel, Juan Luis Guerra si legendarul Lionel Richie.

Euphoria este cea mai diversa si mai eclectica colectie a lui Enrique de pana acum, care, pentru prima data, include piese atat in engleza, cat si in spaniola. “Mi se pare foarte interesant acest teritoriu. Albumul atinge atat de multe genuri de muzica si nu se compara cu nimic din ce am facut pana acum”, spune Enrique.

“I Like It” este primul single international de pe urmatorul album, produs de Red One, si contine o secventa vocala din renumitul “All Night Long” a lui Lionel Richie. Piesa are un ritm aprins care ar cuceri orice ring de dans, in special insotit de un remix de zile mari, marca Pitbull, rapperul american consacrat cu piesa “I Know You Want Me”. Enrique a fost incantat sa lucreze alaturi de prietenul sau Lionel Richie, insa colaborarea cu Pitbull a fost o experienta aparte. “Sa lucrezi cu Pitbull e ca si cum el ar avea putere asupra intregii lumi, iar energia lui este incredibil de intensa. Si filmarea videoclipului alaturi de el a fost pur si simplu ceva spectaculos…”, declara entuziasmat Enrique.

O alta piesa de pe Euphoria este “Cuando Me Enamoro”, smash-hit-ul spaniol care a spart atat topurile latino-americane, precum si cele spaniole, produs in colaborare cu superstarul muzicii latino, Juan Luis Guerra. Apoi mai este si “Heartbeat” – un duet fierbinte cu Nicole Scherzinger de la Pussycat Dolls. Enrique sugereaza ca imbinarea sentimentelor cu o melodie ritmata duce la o piesa foarte pop, insa, in acelasi timp, trezeste emotii sincere.


“One Day At A Time” este o trecere spre stilurile latino -americane care i-a venit lui Enrique intr-un moment de inspiratie in timp ce pleca acasa dupa o zi istovitoare la studio. “M-am intors imediat pentru a o inregistra”, explica perfectionistul. “A fost una din acele melodii pentru care vrei sa lupti”.

“Dirty Dancer” este o piesa de petrecere, plina de sintetizatoare zgomotoase, acompaniata de inconfundabila voce a lui Usher, care declara ca este un cantec “pentru toate fetele rele din lume”.

Enrique s-a nascut in Spania, a copilarit in Miami si a ajuns superstar in toata lumea. Talentul sau muzical il descopera de mic, insa abia mai tarziu semneaza primul sau contract muzical cu o casa de discuri necunoscuta din Mexic, folosind un nume de scena fals. In 1995 i-a fost acordat un premiu Grammy pentru primul sau album in spaniola, intitulat Enrique Iglesias, iar in 1999 a vandut 6 milioane de exemplare ale albumului cu acelasi titlu in limba engleza, obtinand dublu disc de platina in SUA, precum si discuri de aur si platina in alte 32 de tari. Apoi a urmat o serie de albume de succes (Escape in 2001, 7 in 2007 si Greatest Hits in 2008), in timp ce vanzarea biletelor pana la epuizare au demonstrat faptul ca Enrique a devenit un artist cu un farmec aparte.

In SUA, Enrique este unul din cei mai populari artisti spanioli din toate timpurile, fapt reflectat de vanzarile record de peste 12 milioane de albume si de cele 19 hituri ajunse pe pozitia fruntasa a topurilor Billboard Latin in America. In acelasi timp, Enrique a vandut 2.2 milioane de albume si 1.6 milioane de single-uri in Regatul Unit. Printre acestea se numara si inconfundabilul „Hero”, piesa ce a dominat topul englez timp de patru saptamani, devenind intre timp si imn al scenelor induiosatoare din cadrul concursului muzical televizat „The X-Factor”. In ceea ce priveste teritoriul britanic, Enrique se poate lauda cu 12 single-uri care au intrat in Top 20 si alte sase in Top 10, cum ar fi „Bailamos”, „Could I Have This Kiss Forever”, „Escape”, „Not In Love” cu Kelis si „Do You Know”.
De obicei, artistii spanioli lanseaza aceeasi piesa in doua versiuni: engleza si spaniola. „Eu insa intotdeauna am vrut sa combin melodii complet diferite, in loc sa le traduc”, explica Enrique. „Daca scriu un cantec care mi-a placut in spaniola, apoi unul care mi-a placut si mai mult in engleza, se creeaza o competitie interna care ma provoaca sa scriu unul si mai bun in spaniola, si viceversa. SUA este cea mai mare piata de desfacere pentru muzica spaniola, deci totul e un experiment”.
„Stiu ca multa lume spune mereu ca noul lor album este cel mai bun dintre toate pe care le-au facut vreodata, insa, sincer, acesta este cel mai divers, mai interesant si mai surprinzator album din toata cariera mea”, spune Enrique cu zambetul pana la urechi. Acum, asteptarea a luat sfarsit!
Enrique Iglesias 11879310
Alea
Alea
Admin

Mesaje : 459
Data de inscriere : 20/01/2011
Varsta : 38
Localizare : Chishinau

https://muzica.forummo.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum